Recepty

Z čoho je želé vyrobené

Pin
Send
Share
Send
Send


Premýšľali ste niekedy, čo sa deje želé? Je veľmi bežné klásť túto otázku zakaždým, keď uvažujeme o konzumácii zákusku alebo iných potravín obsahujúcich toto jedlo, pretože sa v kuchyni často používa. Okrem kulinárskeho použitia sa toto jedlo používa aj na poťahovanie kapsúl niektorých liekov a doplnkov a nachádzame ho aj v niektorých každodenných predmetoch, ako je napríklad fotografický papier.

Toto jedlo sa môže brať mnohými rôznymi spôsobmi, napríklad ako súčasť iných potravín, ktoré sa pripravujú jednotlivo alebo v prášku na pohodlnú domácu prípravu. Je to zložka, ktorá nám dodáva dôležité živiny a veľmi málo kalórií, preto je vhodné zaradiť ich do našej stravy. Ak chcete vedieť presne z čoho je želé, čítajte tento článok a zistite to.

Mohlo by vás zaujímať aj: Vyrastie med rovnako ako cukor? - zistite tu

Čo obsahuje želé

Toto jedlo je zložené hlavne zo 78% až 90% kolagénový proteín a navyše obsahuje medzi 1% a 2,5% minerálnych solí a zvyšok jeho zloženia je iba voda. Takže v zásade sa želatína vyrába z týchto niekoľkých prísad. Okrem toho je tiež bežné zahrnúť arómy, sladidlá alebo cukry a samozrejme potravinárske farbivá alebo prírodné ovocné šťavy, ktoré jej dodávajú tak rozmanitú farbu, že môžu mať.

Čo je kolagén?

Teraz, keď viete, z čoho je želatína vyrobená a že je to hlavne kolagén, mali by ste vedieť aj to, čo je táto živina. Je to živočíšny proteín Nachádza sa v spojivovom tkanive mnohých zvierat vrátane ľudí. Tento proteín je prítomný v kostiach, chrupavkách, šliach a koži a je za ne zodpovedný pružnosť a odolnosť týchto častí tela.

Ako starneme, strácame schopnosť produkovať kolagén, čo vedie k vráskam a problémom s kĺbmi. Z tohto dôvodu sú výhody kolagénu braného ako doplnok alebo jedlo skutočne dôležité pre naše zdravie, najmä so starnutím. Preto okrem konzumácie liekov a doplnkov, ktoré obsahujú túto zložku a predpisuje ich lekár, môžeme jesť aj potraviny na výrobu kolagénu prirodzeným zvyšovaním produkcie.

Ako sa extrahuje kolagén

Ako sme už uviedli, kolagén sa získava z kože, kostí, kopýt, chrupavky a šliach rôznych zvierat, najmä z ošípaných, hovädzieho dobytka, hydiny a koní. Ak ju chcete oddeliť od zvyšku zložiek, jednoducho rozdrvte materiál živočíšneho pôvodu, z ktorého chcete extrahovať, a pomocou kyseliny dajte hydrolyzačný proces a oddeľte požadované molekuly, čím uvoľníte kolagénové proteíny, Potom sa varí tak, aby sa tento proteín starostlivo rozpadol, takže sa chemické zloženie viac zmení a nakoniec sa začne tvoriť želatína, o ktorej vieme.

Použitie želatíny v potravinách a kozmetike

Toto jedlo sa vyznačuje hlavne svojou univerzálnosťou pri výrobe dezertov, ale v kuchyni sa používa aj v niektorých hlavných jedlách kvôli jeho schopnosti zahusťovať jedlo ako stabilizátor a emulgátor. Okrem toho sa tiež nachádza v mnohých kozmetických výrobkoch, ktoré sa starajú o našu pokožku a vlasy. Preto, keď vieme, z čoho je želé vyrobené, musíme komentovať, že v súčasnosti hlavné použitie želatíny Existuje veľa potravín a kozmetiky:

 • Ozdoby a želé ako gumové medvede
 • Syrové krémy
 • marshmallows
 • Mliečna smotana
 • Polievky, omáčky atď. už pripravené
 • Konzervované kurča a šunka
 • salámy
 • Fondant na koláče a koláče
 • Obaľovanie tabliet a kapsúl
 • Rôzne kozmetické výrobky na vlasy a pokožku

Iné použitia tohto jedla

Okrem vyššie uvedených použití má želatína v našich životoch oveľa viac aplikácií. Takto iné bežné použitia tohto jedlaa niektoré prekvapujúce sú tieto:

 • Ako lepidlo.
 • Povrchová úprava niektorých materiálov, ako sú napríklad guľky.
 • Vytvárať špeciálne papiere, napríklad fotografický papier.
 • Vytvorenie pások fotografických filmov.
 • Zozbierať a opraviť účes synchronizovaných plavcov, ktorí sa nerozpúšťajú studenou vodou.
 • Na poťahovanie kapsúl s liečivami, doplnkov výživy, diétnych a éterických olejov.
 • Používajú sa tiež pri štúdiách mikroorganizmov v laboratóriách.

Bolo pre vás užitočné vedieť z čoho je želé, môžete skúsiť pripraviť lahodný a zdravý dezert, ktorý sa každému páči, v tomto článku nájdete informácie o tom, ako pripraviť ovocnú želé.

Ak si chcete prečítať viac článkov podobných Z čoho je želé vyrobenéOdporúčame zadať kategóriu Jedlo a pitie.

Pin
Send
Share
Send
Send