Recepty

Pôvod a história mrkvy

Pin
Send
Share
Send
Send


mrkva je to jedlý koreň a jeho oranžová farba je spôsobená vysokým obsahom karoténov, ktoré pôsobia ako dôležité antioxidanty. Konkrétne je mrkva bohatá na beta-karotén, a keď sa metabolizuje v pečeni, premieňa sa na vitamín A, vitamín s vysokou antioxidačnou schopnosťou a zvlášť dôležitý na udržanie optimálneho stavu zraku.

Zaujímavosťou tohto jedlého koreňa je to, že jeho farba sa môže mierne líšiť v závislosti od ročného obdobia zberu, pretože čelíme dvojročnej potravinárskej plodine. Z dôvodu dôležitých živín, ktoré nám poskytuje, je mrkva vysoko cenená zelenina v potrave a ako liečivý prostriedok. Ak máte záujem dozvedieť sa viac o tomto jedlom korene, pozývame vás, aby ste pokračovali v čítaní tohto článku on.com a objavili pôvod a história mrkvy.

Tiež by vás mohlo zaujímať: Pôvod a história pomaranča

Pôvod slova mrkva

pôvod slova mrkva súčasnej španielčiny, pochádza zo starej kastílčiny çahanoria, ktorá pochádza z hispánskej arabčiny safunnārjah a zasa to z Maghrebu اسفنارية (isfannāríjja). Ten pochádza zo starovekej gréčtiny σταφυλίνη ἀγρία (sour stafylíne).

Pôvod a história mrkvy

Domáci pôvod mrkvy sa datuje do 3 000 ° C a geograficky ju umiestňujú odborníci na botaniku pôvod v Afganistane, kvôli veľkej rozmanitosti odrôd, ktoré v tejto oblasti existujú.

Jednou z najdôležitejších zaujímavostí o pôvode mrkvy je to, že pôvodne nemala intenzívnu oranžovú farbu, ktorá ju charakterizuje, ale skôr odroda, ktorá sa pestovala. na vonkajšej strane fialová a na vnútornej strane oranžová, Ďalšou zaujímavosťou je, že pôvodne sa tento koreň nekultivoval na požitie, ale zbieral sa kvôli aromatickým listom a semenám, ako je to v súčasnosti v prípade bylín, ako je rasca, fenikel alebo petržlen.

V prvom storočí použitie mrkvy na liečebné účely Keďže sa považovala za silnú afrodiziakum, k tomuto používaniu došlo v starovekom Grécku a Ríme. V starom Ríme bola mrkva popri liečivých použitiach už každodennou súčasťou jedla a bolo zdokumentované, že jej konzumácia bola hlavne v spoločnosti korenia a vareného vína, ale mrkva, ktorú Rimania konzumovali, nebola Dnes to vieme, ale malo fialovú a žltkastú farbu a jeho tvar bol oveľa tenší a pretiahnutý. V šiestom storočí sa tieto ilustrácie objavili spolu s botanickými vysvetleniami v knihe Dioscorides vo Viedni, ale okrem toho sa v Pompejach, na polostrove Itálica zachovávajú obrazy staroveku, ktoré ukazujú zväzky zvláštnej farby vo zväzkoch.

Ako vyzerala mrkva, ako ju poznáme dnes

Mrkva sledovala dlhé trajektórie, až kým nedosiahla širokú distribúciu, ktorá ju charakterizuje dnes, možno kvôli tejto dlhej trajektórii má tento koreň svoje vlastné mýty. Najznámejší mýtus o oranžovej farbe mrkvy je, že sa dosiahol prvý koreň tejto farby kríženie červenej a žltej odrody v oblasti Holandska práve na počesť holandského kráľovského domu s oranžovou farbou. V súčasnosti sa to však nazýva jednoduchý mýtus, pretože už v 6. storočí predstavovala významná kniha botaniky a liečivých rastlín Dioscorides vo Viedni oranžovú mrkvu, a preto jednoducho táto odroda bola vybraná z iných krížení.

Výroba mrkvy je rozšírená v 15. storočí, ale až v šestnástom storočí sa začína pestovať oranžová a robustná mrkva, o ktorej vieme, že sa dnes začína, táto plodina sa začína v Holandsku. Holanďania skúmali, ako vylepšiť druh a nakoniec vyprodukovať 4 odrody mrkvy, ktoré sa v súčasnosti konzumujú:

  • Začiatkom pol dlhá
  • Neskoro pol dlhá
  • purpur
  • Dlhá oranžová

Ako mrkva prichádza do Európy

O spôsobe zavedenia mrkvy v Európe je sporné, verí sa, že k zavedeniu tohto jedlého koreňa na pobreží Stredozemného mora došlo. vďaka Grékom a Rimanom v miléniu 1 B.C.

Tiež sa verí, že mrkva prichádza do Španielska cez severnú Afriku počas vlády moslimov nad Pyrenejským polostrovom. Zo Španielska sa pestovala na zvyšku európskeho kontinentu a pestovala fialové, biele a žlté odrody.

Mrkva na americkom kontinente

Mrkva je predstavený v Amerike v 17. storočí a rýchlo na tomto kontinente začali pestovať mrkvu, hlavne preto, že začali vedieť, aké sú výhody mrkvy pre zdravie ľudského organizmu.

Pokiaľ ide o liečivé a potravinové použitie mrkvy, v 19. storočí sa objavili mikroživiny obsiahnuté v tomto jedle a obzvlášť dôležitý je vitamín A (získaný pomocou beta-karoténu), nevyhnutný vitamín pre správne fungovanie zraku a očnej gule. Preto boli počas druhej svetovej vojny britským letcom dodávané veľké množstvo mrkvy v jedle, aby sa zachovala ich vízia.

Súčasná výroba mrkvy

V súčasnosti Hlavnou produkčnou krajinou tohto jedlého koreňa je Čína, keďže produkuje približne 7 miliónov ton ročne, po ktorých nasledujú krajiny ako USA, Rusko a Poľsko. Pozoruhodná je aj výroba mrkvy v Španielsku, keďže ročne produkuje 400 000 ton tohto jedla.

dnes Snaží sa obnoviť pestovanie rôznych odrôd pretože to tiež znamená získanie celej škály farieb, čo by bolo veľmi užitočné pre výraznejšie pokrmy. Mrkva sa od svojho vzniku do súčasnosti ukázala ako veľmi zdravé jedlo pre naše telo, a preto by mal byť prítomný v našej strave, najmä počas jeho sezóny, pretože sezónne potraviny nám poskytujú tie živiny, ktoré naše telo potrebuje konkrétne v určitom ročnom období. Ak zistíte, že je užitočné poznať pôvod a históriu mrkvy a páči sa vám tento jedlý koreň, odporúčame vám skúsiť ho pridať do svojej stravy pomocou jedál, ako je napríklad mrkvový krém alebo mrkvový koláč.

Ak si chcete prečítať viac článkov podobných Pôvod a história mrkvyOdporúčame zadať kategóriu Jedlo a pitie.

Pin
Send
Share
Send
Send