Recepty

Prečo koláč nevzrastá

Koláč je jedným z pekárskych výrobkov, ktoré sa najčastejšie vyrábajú doma, pretože je veľmi jednoduché ho vyrobiť, okrem toho, že je veľmi bohatý. Avšak nie vždy to vyjde. A napriek ľahkej príprave nie je divné, že pri niektorých prípadoch je zrejmé, že klesá, keď je vytiahnutá z rúry, je potrebné poznamenať, že základňa alebo jej strany boli spálené, keď sa rozložila alebo je surová vnútri napriek tomu, že má na vonkajšej strane nádhernú zlatú farbu. To sú len niektoré z problémov, ku ktorým sa pridáva ďalší, pomerne častý problém: že torta sa nezvýšila tak, ako by mala, alebo skôr nič nevystúpi. Bez ohľadu na úroveň kontajnera, v ktorom ste zostali, existuje niekoľko príčin, ktoré vysvetľujú prečo koláč nevystúpi, Postupne vysvetlíme jednotlivé prípady, aby ste mohli tieto chyby napraviť a urobiť z nich niektoré keksy hodné najlepšieho pečiva.

Tiež by vás mohlo zaujímať: Ako pripraviť tortu

Koláč nevzrastá, pretože cesto nie je dobre vyrobené

Jedným z hlavných dôvodov, prečo koláč nevzrastá, je cesto nie je dobre urobené, To znamená, že postup, ktorý ste dodržali, nie je dostatočný alebo ste urobili chybu, aj keď ste si to nevšimli. Problémy s hmotnosťou sa zvyčajne týkajú:

 • Múka: koláč nevzrastá, pretože ste doň pridali všetky múky súčasne, čo sťažuje dobré premiešanie a rovnomernosť cesta. Vždy je vhodné postupne ho zapracovať do pripravovanej zmesi. Okrem toho je tiež nevyhnutné preosiať ho tak, aby bolo tenšie, a preto je cesto ľahšie a múka je lepšie spojená so zvyškom koláčových prísad.
 • montáž: Ďalším najbežnejším problémom, ktorý vysvetľuje, prečo koláč nevzrastá, je zmes vajec a cukru. Je nevyhnutné ho dobre namontovať, aby mu dal vzduch a aby lepšie mával s múkou, ktorá sa musí postupne pridávať, aby sa vzduch, ktorý sme im dali, neodstránil. Podobne môže dôjsť k zlyhaniu nahradením niektorých základných zložiek sušienok zdravím alebo preferenciami, ako je napríklad zmena vajec za iné zložky, ktoré plnia svoju funkciu. V tomto ďalšom článku vysvetlíme, ako nahradiť vajíčko v sušienkach.
 • V pohotovostnom režime: Ďalšou z obvyklých chýb, ktoré sa robia a ktoré nezvyšujú tortu, je to, že cesto sa pred pečením nechá dlho odpočívať. Vo všeobecnosti - pokiaľ nie je v recepte uvedené inak - je nevyhnutné, aby medzi prípravou a časom pečenia koláča nebolo príliš veľa času. A ako plynie minúty, váha múky sa zvyšuje a koláč stráca vzduch.
 • množstvo: Ďalším dôvodom, ktorý vysvetľuje, že koláč nevzrastá, je množstvo prísad. Či už dáte málo alebo veľa múky, koláč nebude stúpať. A to isté sa deje s droždím - pridať viac, nebude viac stúpať - alebo ak ste zabudli zabudovať ho do zmesi.
 • kvalita: Je dôležité, aby všetky použité prísady boli kvalitné, pretože inak nebude koláč fungovať dobre. Osobitná pozornosť sa musí venovať múke, pretože nie je dobré mať príliš veľa bielkovín, najmä tých, ktoré sa už nakupujú špecificky pre pečivo alebo pečivo. Rovnako je kľúčom nepoužívať expirované prísady, a to ani na krátky čas.

Ak teplota nie je dostatočná, koláč nevystúpi

Ďalším z hlavných dôvodov, prečo koláč nevzrastá, je teplota. A vždy je potrebné rúru umiestniť s dostatočným stupňom, aby sa nevyrábala na vonkajšej strane a surový koláč bol ponechaný vo vnútri, a teda mohol stúpať dosť, hoci to nie je jediný faktor, ktorý by sa mal zohľadniť v vzťah k stupňom. Ak váš koláč nevzrastie v rúre, pozrite sa na teplotu obidve rúry samotné a teplota zložiek v čase varenia.

 • Teplota rúry: Pred vložením koláča do rúry je dôležité, aby ste ho predhriali, aby už začal dostávať teplo od prvej sekundy a cesto neodpočívalo. Teplota by mala byť vždy taká, ako je to uvedené v recepte, ktorý pripravujete, hoci sa zvyčajne uvádza pri 180 stupňoch. Ak ste rúru vložili na predhriatie na viac stupňov, môžete ju položiť s koláčom, ktorý je už vo vnútri, a ponechať ho, kým nebude už upečený.
 • Teplota zložiek: Niekedy sa nejedná o poruchu teploty rúry, ale o prísady. Všetko, čo sa používa na výrobu tohto koláča, musí byť pri izbovej teplote, pretože keď sú v chladničke veľmi chladné, nemiešajú sa dobre. Okrem toho, ak ich vložíte do rúry, koláč je už pri nižšej teplote a nebude kompenzovaný tým, čo ste nastavili, čo sťažuje jeho rast a fungovanie droždia.

Zlé návyky, ktoré vysvetľujú, prečo sa koláč nevstáva

Okrem toho, aby sme si dávali pozor na rôzne aspekty, ktoré sme už komentovali, je dôležité dôkladne sa pozrieť aj na ďalšie gestá, ktoré sú zvyčajne zlé návyky, ktoré spôsobujú, že koláč nevzrastie v rúre:

 • Otvorte dvierka rúry: Nie je dobré otvárať dvierka rúry, pretože sa mení teplota a koláč klesá. Ak sa jej však nemôžete vyhnúť a chcete zistiť, ako sa pečie, mali by ste vedieť, že nie je vhodné, aby ste to urobili skôr, ako strávia najmenej 30 minút.
 • Neohrievajte rúru dobre: Pri predhrievaní rúry je vždy vhodné pridať k spracovateľskej teplote (napríklad 180 stupňov) celkovo o 25 stupňov viac.
 • Zlý koláč: Všeobecne sa odporúča dať koláč do stredu rúry. Ak to nastavíte príliš vysoko, horí rýchlo a ak je príliš nízka, bude to trvať dlhšie a pravdepodobne nebude stúpať tak, ako by malo.
 • Nedávajte hliníkovú fóliu alebo rúru: Nezabudnite položiť hliníkovú fóliu na cesto na koláč, keď ju vložíte do rúry, aby na ňu príliš neshorilo a aby ste mali čas vyliezť.

S týmito vysvetleniami, prečo vám dort, ktorý sme vám dali, neprišiel, dúfame, že sme vám pomohli. Vždy je vhodné prečítať si recept veľmi dobre a nevynechávať žiadne indikácie ani kroky, aby torta vyzerala veľkolepo a chutne. Teraz, keď viete, ako sa vyhnúť týmto chybám a získať dobrý dezert, odporúčame niekoľko chutných a špongiovitých receptov na piškótové torty.

Ak si chcete prečítať viac článkov podobných Prečo koláč nevzrastá, odporúčame vám zadať kategóriu Recepty.