Recepty

13 jedlých stopiek

Pin
Send
Share
Send
Send


Gastronómia vám umožňuje predstaviť viac kombinácií jedál a začleniť nové výrobky do receptov. A zakaždým je známe viac rastlín, ktoré sú jedlé, ako aj ich častí, ktoré sú, pretože existujú korene, listy, stonky a jedlé kvety. Napríklad existuje veľa stoniek, ktoré jeme a niekedy si to ani neuvedomujeme. Niektoré z nich sú veľmi obľúbené, pretože sa už dlho používajú v kuchyni av mnohých receptoch, hoci iné môžu byť menej známe.

Od, poďme hovoriť 13 jedlých stopiek, ktoré môžete bez problémov začleniť do svojich receptov, pretože sú veľmi bohaté a ľahko sa pripravujú. V niektorých prípadoch ich dokonca nemusíte variť, pretože ich nájdete zabalené a stačí otvoriť plechovku alebo obchod, ktorý si kúpite v obchode alebo supermarkete, preto si dobre vezmite tieto jedlé stonky.

Tiež by vás mohlo zaujímať: 43 druhov jedlých kvetov

13 jedlých stopiek - zoznam mien a charakteristík

V kuchyni a v receptoch nie je neobvyklé nájsť stonky, ktoré sa konzumujú, hoci niekedy nie sú označené týmto menom, pretože sa považujú za zeleninu a dokonca aj zeleninu. V skutočnosti je v receptoch bežné nájsť používanie všeobecnejších výrazov ako napr jedlá stonková zelenina, A čo sú niektorí z nich?

 • špargľa: táto rastlina patrí do rodu aspargus a to je veľmi bežné v celej Európe, ako aj v oblastiach Afriky a západnej Ázie. Na obrázku na obale tohto článku vidíme biely špargľa, ale zelený alebo divoký špargľa sú tiež jedlé stonky. Tu vysvetlíme, ako uvariť špargľu.
 • cukrová trstina: cukrová trstina je tiež súčasťou skupiny stonky používané v kuchyni, Jedlou časťou je vnútorný kmeň, v ktorom je presne miazga, ktorá je zdrojom cukru.
 • bambusu: Hoci sa táto rastlina používa ako ozdoba alebo na stavebné účely, pravdou je, že jej stonky sa konzumujú, hoci na konzumáciu sú vhodné iba mladé a vznikajúce púčiky. Spoznajte všetky skvelé vlastnosti bambusu pre zdravie.
 • Echalote: V jedlej stonkovej zelenine sa nachádza šalotka, ktorá pochádza z rodiny cibule a cesnaku. To, čo jete, sú jeho listy s trochou stonky.
 • rebarbory: Jedlé stonky tejto rastliny sú červené alebo zelené a môžu sa jesť surové alebo varené s cukrom, čo je najbežnejší spôsob ich prípravy. S listami musíte byť opatrní, pretože sú jedovaté.
 • kaleráb: Táto rastlina patrí do rodiny horčice. Je to ďalší zo stoniek, ktoré sa jedia, pretože ich môžu brať surové alebo varené. Samozrejme, že jete iba základný kmeň, ktorý má tvar gule.
 • reďkev: Ďalšou z jedlých stoniek je reďkovka, ktorá sa konzumuje ako celok, zvyčajne surová, ktorá sa bežne používa na šaláty.
 • zeler: tiež známy ako célery, je to jeden z najdlhších a naj vláknitejších jedlých stoniek, aké sú. Okrem toho má tú výhodu, že sa môže jesť ako celok vrátane listov, ktoré má na vrchu.
 • Canela: Aj keď sme na to zvyknutí v prášku, pravdou je, že škorica je stonka. Konkrétne sa získava z drevín rodu Cinnamomun, objavujú sa jeho stopky pri odstraňovaní alebo extrahovaní kôry. Zvyčajne sa používa ako korenie.
 • mangold: Chard je jednou z jedlých stonkovej zeleniny. Aj keď môžete jesť jeho zelené listy, existuje veľa ľudí, ktorí chcú jesť len pencu, to znamená jeho bielu stopku.
 • borák: Táto rastlina je ďalšou jedlou stonkovou zeleninou. Má tvar veľmi podobný mangoldu, hoci jeho listy majú malé pichľavé chĺpky a jeho penca je zelený a užší.
 • Palmito: Tieto stonky sa získavajú z púčikov rôznych druhov palem, ako je napríklad kokosový strom. Je to produkt, ktorý sa v oblastiach Južnej Ameriky vo veľkej miere konzumuje predovšetkým.
 • pór: Táto zelenina má tiež jedlú stopku. Je tiež známa ako dlhá cibuľa. V skutočnosti je veľmi podobný jej, aj keď s mierne miernejšou chuťou.

Najpoužívanejšie jedlé stonky v kuchyni

Hoci sa konzumuje veľa stoniek, pravdou je, že nie všetky sa v kuchyni používajú rovnako, aspoň pri známej stredomorskej strave. Okrem toho nie každý má rovnaké výživové vlastnosti a nie je vhodné ho často konzumovať z dôvodu vysokého obsahu napríklad v cukroch, ako je to v prípade cukrovej trstiny. Takže, toto sú stonky, ktoré sa najčastejšie používajú pri varení:

 • špargľa: Sú jedným z najlepších jedlých stoniek. V mnohých diétach sa tiež odporúča chudnúť a udržiavať si hmotnosť, pretože majú nízkokalorické a väčšinou sú tvorené vodou. Sú tiež vhodné pre hypertonikov kvôli nízkej hladine sodíka. Ale okrem toho majú ďalšie výhody, ako napríklad vysoký obsah vitamínu B6, ako aj minerály, ako je vápnik, zinok a horčík. Samozrejme nezabudnite, že je to veľký prírodný zdroj vlákniny.
 • zeler: V tomto zozname stoniek, ktoré sa konzumujú, nemôže chýbať zeler, pretože je jedným z najvýhodnejších pre organizmus. Rovnako ako špargľa, majú veľa obsahu vody, sú ideálne na chudnutie a na zabránenie zadržiavaniu tekutín a sú dokonalým prírodným diuretikom. Je tiež zdrojom vitamínu B1 a B2, ako aj cholínu, tyrozínu, asparagínu a glutamínu, ktoré sú potrebné pre nervový a svalový systém.
 • mangold: V jedlej stonkovej zelenine je jedným z najpopulárnejších mangold, ktorý je tiež veľmi kompletným jedlom. Napríklad je bohatá na aminokyseliny, ako je izoleucín, arginín a glutamín. Je tiež zdrojom vitamínov, ako sú B, C, E a K, ako aj minerálov ako vápnik, železo, horčík, mangán, fosfor, draslík, sodík a zinok. V tomto recepte vysvetlíme, ako pripraviť mangold s cícerom, jedným z najtypickejších jedál španielskej kuchyne, v ktorom sa tento kmeň používa, a tieto známe strukoviny spolu s ďalšími prísadami, vďaka ktorým je veľmi kompletné a chutné.
 • pór: Táto jedlá stonka má tiež vysoké percento vody a je zase veľmi diuretická. Obsahuje však aj bielkoviny, vitamíny (B, C, E a K) a minerály ako vápnik, železo, horčík a mangán.

Recepty s jedlými nápadmi na stopky

stonky používané v kuchynibežne sa vyskytuje v šaláty, aj keď existuje mnoho ďalších možností v závislosti od jedlej stonky, ktorú chcete konzumovať. Napríklad špargľa sa zvyčajne pripravuje v šaláte, hoci je chutná, ak sa s nimi pripraví polievka alebo sa opečie a podáva sa hlavne s mäsom.

Rebarbora je medzičasom stopka, ktorá má tendenciu byť pripravená ako ovocie, v džemoch a šalátoch, ale má viacnásobné použitie v pečive a varená s cukrom na výrobu koláče a drobky, Ďalším kmeňom, ktorý sa konzumuje v rôznych pokrmoch, ako sú dusené mäso, krémy a drobky, je pór. Napríklad v tomto recepte uvidíte Ako ľahko pripraviť pórový krém. Namiesto toho sa zeler môže používať v dusených a dusených mäsoch vývary, polievky a krémy Ak máte radi krémy, odporúčame vyskúšať tento ďalší kmeň s receptom Ako pripraviť zelerový krém.

Napríklad šalotková rastlina má mnoho použití ako korenie alebo na použitie pri úprave niektorých nakladaných plodov, ako sú olivy alebo nakladané uhorky.

Existuje niekoľko možností, ako môžete včleniť stonky, ktoré sa jedia v kuchyni, Dúfame, že sme vám pomohli dozvedieť sa viac o týchto 12 jedlých stopkách, aby ste ich mohli použiť vo svojich obľúbených receptoch.

Ak si chcete prečítať viac článkov podobných 13 jedlých stopiekOdporúčame zadať kategóriu Jedlo a pitie.

Pin
Send
Share
Send
Send