Recepty

10 jedlých divých rastlín

Keď prechádzame lesmi, záhradami alebo cestami, je nevyhnutné nájsť rôzne druhy rastlín. Premýšľali ste niekedy nad tým, či sa niekto z nich dá jesť a aké príspevky by nášmu telu pomohol stráviť? Vy ste rastliny, ktoré sa môžu jesť a sú divoké, určite slúžili ako hlavné jedlo pre mnoho generácií od prvých začiatkov človeka po súčasnosť.

Problém je strata tohto predchodného poznania, ktoré nám pomáha ich identifikovať a v určitých situáciách nám pomáha. Našťastie sme pripravili tento článok venovaný tým zabudnutým rastlinným druhom, ktoré mnohokrát nájdeme pri exkurziách alebo prechádzkach vonku. Ukážeme vám 10 jedlých divých rastlín, s ich menami, funkciami a fotografiami, aby ste vedeli, ako ich identifikovať.

Tiež by vás mohlo zaujímať: Ako udržať špenát v chladničke

Jedlé rastliny

Je dokázané, že voľne žijúce rastliny sú častejšie ako rastliny používané v poľnohospodárstve. Koniec koncov, tisíce rokov ľudia prežili hlavne vďaka nekultivovanej vegetácii. Výsadba nahradila kolekciu pôvodných rastlín už od asi desaťtisíc rokov.

Naučte sa odlíšiť jedlé divé rastliny Váš región vám môže kedykoľvek a kedykoľvek pomôcť, nikdy nebudete vedieť, kedy budete v núdzi. Napríklad, ak pôjdete na kemping alebo pešiu turistiku, môžete získať jedlo zadarmo z prírody len tým, že sa pozriete, kam idete.

Niektoré základné pravidlá na nájdenie jedlej vegetácie v mimomestských oblastiach nám teda hovoria, že by ste mali urobiť krátke vyšetrenie pôvodných jedlých druhov a toxických látok vo vašej lokalite alebo mieste, kam idete. Mali by ste tiež brať do úvahy typ počasia a reliéf tam, kde sa nachádzate, pretože to tiež veľmi pomôže pri hľadaní polohy voľne rastúce liečivé rastliny, Napríklad, ak ste vo vlhkej oblasti, pravdepodobne ich nájdete na priamom slnečnom svetle a na otvorenom priestranstve alebo v blízkosti brehov riek.

Potom vám dáme a praktický sprievodca názvami jedlých voľne rastúcich rastlín najviac hľadali:

  • Divoká rukola (Eruca vesicaria).
  • Bledo (Amaranthus blitum).
  • Kardinál (Dipsacus fullonum).
  • Púpava (Taraxacum officinale).
  • Mincovňa (Mentha spicata).
  • Purslane (Portulaca oleracea).
  • Divoký šalát (Lactuca virosa).
  • Brutnák (Borago officinalis).
  • Jitrocel (Plantago major).
  • Kone Celery (Smyrnium Olusatrum).

Divoká rukola (Eruca vesicaria)

Táto jedlá divoká rastlina pochádza zo Stredozemného mora a naši predkovia ju zozbierali už tisíce rokov. Je to jej prvá zmienka o vrchol Rímskej ríše, kde sa používala ako afrodiziakum. V súčasnosti sa považuje za druh, ktorý patrí do čeľade kapusty, a od roku 1990 sa začleňuje do gastronómie, aj keď v súčasnosti je v mnohých západných kuchyniach stále nepovšimnutý a možno ho vidieť najmä v Mediterranean.

divoká rukola Môžete ho spoznať pre jeho chrumkavú textúru a intenzívnu a horkú korenistú chuť. Pred jedlom ho musíte samozrejme identifikovať podľa listnatosti a výšky, ktorá sa pohybuje od 20 cm do 1 meter. Jeho kvitnutie sa väčšinou vyskytuje na jar a rastie v zhlukoch a vyznačuje sa tým, že má 4 plátky klasického žltkastého bieleho kríža. Pamätajte na to tohto druhu stačí jesť listy rukola.

V tomto ďalšom článku vám hovoríme o výhodách rukola.

Bledo (Amaranthus blitum)

Bledo patrí do rodiny Chenopodioideae. Najkonzumovanejšou časťou tejto divokej rastliny je jej list. Spôsoby konzumácie tejto rastliny sú veľmi rozmanité. Môžete to jesť surové alebo varené, môžete tiež použiť jeho plody na výrobu infúzií a dokonca aj múky.

Identifikovať sakra Najprv sa musíte pozrieť na jeho veľkosť. Spravidla rastú medzi 20 a 60 cm. Jeho farba je tmavo zelená a má stonku s červenkastými konármi. Môžete sa pozrieť na jej tupé a zubaté listy. To sa tiež považuje za liečivú divú rastlinu vďaka veľkému množstvu antioxidantov a vitamínov A, B, C, B1, B2, B3 a minerálov, ako je vápnik, železo a fosfor. Používa sa v mnohých prípadoch na kontrolu horúčky, zlepšenie črevnej flóry a dokonca aj na detoxikáciu žalúdka.

Cardencha (Dipsacus fullonum)

Pôvodne zo severnej pologule planéty, kardinál je liečivá divoká rastlina konzumoval sa hlavne v infúziách s použitím extraktu získaného z jeho koreňov. Tento druh rastlín má diuretické, potné a čistiace vlastnosti, tiež sa uvádza, že je účinný proti artritíde a macerovaním koreňov tiež pomáha liečiť rany.

Táto rastlina je ľahko rozpoznateľná. Rovnomerne dosahuje meter a pol výšky a jeho stonka je plná jemných tŕňov. Dá sa tiež identifikovať podľa nízkej listnatosti, s niekoľkými zubatými listami, ktoré sa pripájajú k základni na zber vody. Mali by ste vedieť, že jej kvitnutie je ružové a vo forme kužeľovitých hláv, ako je vidieť na obrázku.

Púpava (Taraxacum officinale)

listy púpavy sú jedlé pretože sa vyvíja až do svojej zrelosti, ale nečakajte, až začne vädnúť. Tento druh čeľade Asteraceae sa na mnohých miestach považuje za burinu, ale pravdou je, že liečivé vlastnosti, Niektoré z nich sú jej čistiacou schopnosťou proti otrave a jej diuretickým účinkom, okrem toho, že sú vynikajúcim prostriedkom proti zápche.

Púpava dosahuje v dospelosti výšku približne 40 cm a je zložená z rovnomerných trojuholníkovitých listov kopijovitého tvaru a zubatých hrán. Ďalšou charakteristikou, pre ktorú je možné ju rozpoznať, je jej krátky blokovací kmeň a sýto žltý kvet s 5-špirálou korólou.

Viac informácií o výhodách púpavy nájdete v tomto článku.

Mincovňa (Mentha spicata)

mäta Je to jedna z najznámejších a používaných rastlín na svete. Vďaka intenzívnej aróme a chuti sa stal vyhľadávaným druhom pre gastronómiu a kozmetiku. Na druhej strane má aj ďalšie vlastnosti, vďaka ktorým je a liečivá divoká rastlinaako sú antipasmodické, antiseptické a analgetické vlastnosti. Bežná forma spotreby, ktorá sa používa už tisíce rokov, je infúzia a extrakt z listov je opitý, hoci sa môže jesť aj surový.

Na identifikáciu tohto rastlinného druhu musíme venovať pozornosť intenzívnej aróme a intenzívnej chuti, ktorú v skutočnosti dobre rozlišujeme mentolom. Môžeme sa tiež spoľahnúť na ich fyzikálne vlastnosti. Jeho priemerná výška je asi 30 cm a jej listy majú tvar kopije. To je tiež známe pre jeho kvitnutia vo forme kalicha rôznych farieb, ako je lila a biela, a celkom 5 okvetných lístkov.

Ak chcete získať viac informácií o tejto jedlej divokej rastline, neváhajte a prečítajte si ďalšie príspevky o výhodách mäty.

Purslane (Portulaca oleracea)

Jeho výživové a liečivé vlastnosti jej predchádzajú od staroveku vďaka vysokému obsahu omega 3 a tráviacemu pôsobeniu. kapustová, je druh plazenia kríka, ktorý je oboznámený so sukulentmi alebo Portulacaceae. Táto divoká jedlá rastlina sa rozšírila do celého sveta, ale jej pôvod je indický a juhoeurópsky. Môže sa konzumovať takmer úplne od listov po semená, ktoré sa používajú na výrobu chleba.

Ľahko sa dá identifikovať podľa kyslej chuti jeho listov, ktoré sa môžu jesť surové alebo varené rovnako ako stonka. Ak hovoríme o uznaní liečivá divoká rastlina vzhľadom na jeho fyzikálne vlastnosti sa musíme pozrieť na hladký červený stonok, ktorý sa tiahne zemou, kvôli jeho plazivej povahe. Ak podrobne opíšeme jeho kvety, mali by byť žlté s 5 lístkami skrytými na listoch.

Skontrolujte tu viac Vlastnosti purslane.

Šalát divoký (Lactuca virosa)

Divoký šalát Je veľmi blízko šalátu, ktorý sa používa na pestovanie plodín. Podobne ako komerčná rastlina sa snaží konzumovať svoje listy, keď je v plnom vývoji a pred prvým kvitnutím. toto jedlá divoká rastlina Má tiež psychoaktívne a analgetické vlastnosti. U tohto konkrétneho druhu musíte byť opatrní, pretože hoci sa môže jesť, nemalo by sa to robiť viac, pretože by ste mohli trpieť vážnou otravou.

Ak ju chcete spoznať, stačí sa pozrieť na stonku, musí byť rovná, hladká a s vetvami a jej vnútro je duté. Jeho výška sa líši, ale v priemere môže merať až 1 meter. Jeho farba, ktorá prevláda v listoch a stonke, je modrasto zelená. Ďalšou charakteristickou črtou, ktorú je možné rozlíšiť, je ovocie čiernej pigmentácie a malé rozmery.

Borák (Borago officinalis)

borák je to divoká rastlina, ktorá môže jesť v plnom rozsahu, Používa sa v stredomorskej kuchyni na prípravu veľkého množstva jedál, napríklad šalátov. Polievky a bujóny sú pripravené s celým telom rastlinného druhu, aby využili minerály, ktoré vydáva, a kombinovali sa s vodou. Na druhej strane sa môže tiež konzumovať surový, ale jeho bodavé vlasy sťažujú proces.

Tento faryngeálny druh Boragináceas je ľahko rozpoznateľný svojimi malými štipľavými chĺpkami na stonke a listoch. Jeho priemerná výška sa pohybuje od 50 cm do 1 m. Kvety majú 5 okvetných lístkov v tvare trojuholníka a modrej farby. Táto rastlina pochádza z afrického kontinentu, ale rozšírila sa po celom svete, dokonca aj v Južnej Amerike.

Ak vás zaujíma táto bohatá jedlá rastlina, neváhajte sa dozvedieť viac o vlastnostiach a výhodách brutnákového oleja, ako aj o najlepších spôsoboch čistenia brutnáku.

Llantén (Plantago major)

Ďalší z jedlé voľne rastúce rastliny najbežnejšia je Jitrocel, Je to bylinný druh európskeho a ázijského pôvodu, ale rozšíril sa do niekoľkých oblastí sveta, najmä v Južnej Amerike. Použitie tejto divokej rastliny je liečivé. Jeho aplikácie sú rôzne, od použitia ako protizápalové látky vo forme pasty, vyrobené s varenými listami, až po vykašliavanie vďaka slizom a kyseline kremičitej, ktorú obsahuje. Okrem toho je tiež výborným diuretikom a liečením. Tu vám ukážeme viac o liečivých vlastnostiach banánovníka.

Identifikácia banánnika sa začína pozorovaním jeho stonky, ktorá musí byť nerozvetvená. Môžete tiež vziať do úvahy jeho výšku, ktorá sa pohybuje od 30 do 50 cm a jej žltý podzemok. Ak dávate pozor na jeho listy, všimnete si, že sú zubaté a zelené. Jeho ostnatý kvet je svetlozelený s bielymi sfarbeniami.

Koňský zeler (Smyrnium Olusatrum)

Príslušník rodiny Apiaceae, Kone zeler je jedným z voľne rastúce liečivé rastliny Obsahujú vysoké hladiny vitamínu C a tiež ich vlastnosti sú diuretické a čistiace. Od staroveku sa tento druh konzumuje surový alebo varený a jeho plody sa používajú na ochutenie mastí a iných potravín, ako je ryža a šaláty. V tomto ďalšom príspevku sa môžete dozvedieť viac Celery Properties.

Uznať konský zeler je to jednoduché Pozrite sa na jeho výšku, ktorá môže dosiahnuť až jeden a pol metra. Jeho stonka je pevná, ale v starších vzorkách môže byť dutá. Tvar listov je zubatý a jeho tenké zloženie. toto jedlá divoká rastlina Dáva tiež kvety a ovocie. Pokiaľ ide o jeho kvitnutie, je zelenkavo žltá a jej plody majú čiernu pigmentáciu.

Ak si chcete prečítať viac článkov podobných 10 jedlých divých rastlínOdporúčame zadať kategóriu Jedlo a pitie.