Recepty

Ako jesť sushi

Ak čítate tieto riadky, je to pravdepodobne preto, že čoskoro budete mať v japonskej reštaurácii romantickú večeru alebo dôležité pracovné jedlo. Ak ste nikdy nešli do reštaurácie, kde je hlavným jedlom sushi, nebojte sa, pretože potom objavíme všetko, čo by ste mali vedieť o tomto jedle, v ktorom sa varená ryža kombinuje (zvyčajne marinovaná s ryžovým octom, soľou a cukrom). ) s inými druhmi prísad, ako sú ryby, zelenina, morské plody a dokonca aj mäso.

Problém so sushi barom je v tom, že veľa ľudí prichádza bez toho, aby vedeli, že sú si istí protokoly a tradície, ktoré by sme mali zvážiť Bez toho by sme nechceli byť v stave. Preto v nasledujúcom článku vysvetlíme niekoľko tipov ako jesť sushi správne. Postupujte podľa našej rady a vychutnajte si toto jedlo tak populárne ako skutočný Japonec.

Môže vás zaujímať aj to, ako znížiť tuniaka na sushi

Ako správne jesť sushi

Ako sme pokročili, je vhodné, že predtým, ako pôjdete do japonskej reštaurácie, poznáte niektoré tradície a protokoly o tom, ako správne sushi jesť. Preto uvádzame niekoľko náznakov:

Ako sa správať pri vstupe

Je bežné, že pri vstupe do sushi baru sedíme pri stole a žiadame niektoré odrody ponúkané v jedálnom lístku. Ale to je vážna chyba, pretože kuchár alebo itamae Reštaurácia by sa mohla považovať za neúctovú.

Keď ideme do tohto typu priestorov, je vhodné sa opýtať šéfkuchára, aké sushi odporúča. Môžeme sa tiež rozhodnúť pre Omakase, spôsob, v ktorom itamae Vyberie si sushi, poradie, v akom sa bude podávať, a cenu. Týmto gestom získame nielen sebadôveru kuchára, ale tiež zaistíme, aby sa podávala najčerstvejšia ryba.

Ako si objednať jedlo

Ak ste sa nakoniec rozhodli objednať si la carte sushi, neodporúča sa, aby ste si podľa tradície objednali súčasne viac ako jedno jedlo. Najvýhodnejšia vec je dokončiť tanier a potom objednať ďalšiu. Avšak, ak ste prišli k jedlu v sushi bare, ale ste v zhone, môžete si tiež objednať chirashi sushi, spôsob, ktorým sú prísady podávané na tanieri.

Ako jesť sushi pri stole

Po podaní odrôd tohto jedla je dôležité vedieť, v akom poradí by ste ich mali jesť: Najprv vezmeme sashimi; druh rýb alebo mäkkýšov rozdelených na veľmi tenké kúsky. Potom budeme jesť nigiris (Jedná sa o typické kúsky ryže a rýb spolu s morskými riasami nori) a ihneď po makizushi, tiež známy ako Makis, Nakoniec to bude na rade temakis a pokrmy tempura.

Ako jesť sushi paličkami

Aj keď najtradičnejšie je jesť sushi rukami, v reštauráciách sa zvyčajne podáva pokrm s paličkami alebo hashi, Jedlo tohto jedla s paličkami však má aj svoje vlastné pravidlá: najsprávnejší spôsob, ako vziať sushi hashi je vziať kúsky a jesť ich jedným uhryznutím. Je povolené držať časť suši, iba ak ju nemožno prehltnúť naraz.

Ďalším zvykom, ktorý musíme vziať do úvahy, ak budeme jesť sushi paličkami, je to, že musíme vložiť tento riad medzi kus a kus do hashi oki, keramická doska alebo podstavec. Taktiež nie je vhodné, aby ste kúsok jedli z jedného taniera na druhý (v prípade zdieľania sushi s priateľmi) alebo aby ste na pichnutie jedla použili paličky.

Ako jesť sushi: ďalšie tipy

 • Spýtajte sa kuchára Ak sú kusy už pripravené s omáčkou: ak nie, môžete si objednať japonskú sójovú omáčku, wasabi alebo gari sushi (čo je zázvor pre sushi, ktoré sa používa na osvieženie a čistenie podnebia).
 • Nesušte ryžovú časť sushi: Vždy by ste mali navlhčiť stranu rýb, pretože to zabráni drobeniu kusu. Okrem toho je dôležité vložiť časť rýb do úst, pretože je to najchutnejšia.
 • Sodu alebo víno nikdy neusporiadajte v sushi bare: tieto druhy nápojov znižujú chuť týchto jedál. Odporúča sa objednať saké, japonské pivo alebo zelený čaj.

Druhy sushi

Teraz, keď poznáme základné pravidlá o tom, ako jesť sushi ako skutočný Japonec, vysvetlíme, aký druh kúskov existuje, aby ste ich mohli identifikovať, keď sú podávané:

 • Maki: Ide o rožky z ryže a surových rýb kombinované s inými prísadami, ktoré sa vážu na morské riasy v nori.
 • temaki: sú to nori morské riasy, ktoré sú vo vnútri naplnené ryžou a inými prísadami.
 • uramaki: je opakom maki, To znamená, že keď je marinovaná ryža ovinutá okolo morských rias a ďalších prísad.
 • Gunkan: Je to kúsok ryže s rybími ikrami zabalený v pruhu hustejšej morskej riasy.
 • nigiri: Ide o kúsky ryže pokryté surovými rybami alebo inými prísadami.
 • oshi: je kus, ktorý sa lisuje do formy známej ako oshibako Obsahuje ryžu, ryby a zeleninu.

Ako vyrobiť sushi

Máte radi doma tematickú večeru? Tu je návod, ako vyrobiť sushi kúsky maki s radom jednoduchých krokov. Skôr ako začnete, uistite sa, že máte nasledujúce zložky:

 • 250 gramov sushi ryže
 • 370 cl vody
 • 1/2 šálky ryžového octu
 • 1 štipka cukru a soli
 • Morské riasy Nori
 • 70 gramov surového lososa
 • Polovica mrkvy
 • Polovica uhoriek
 • Sójová omáčka
 • Nepovinné: wasabi a gari sushi

Ako vyrobiť domáci makis

 1. Najskôr musíte umyť sushi ryžu: za týmto účelom ju vložte do cedníka a kým voda z vodovodu padá, odstráňte ju rukami na 2 a 5 minút.
 2. Keď sa ryža umyje, varte ju 15 minút (hneď ako sa voda začne vrieť) a nechajte ju 15 minút odpočívať vo vode. V tomto kroku by vás mohlo zaujímať tento článok o tom, ako pripraviť ryžu na sushi.
 3. Počas varenia a odpočinku ryže nakrájajte losos aj zeleninu na tenké prúžky.
 4. Potom zohrejte ryžový ocot a zmiešajte ho so štipkou soli a ďalším cukrom.
 5. Teraz uvarenú ryžu rozložíme v morských riasoch nori na drevenú podnos hangiri a nechajte ho vychladnúť. Potom urobíme drážky drevenou lyžicou a zalejeme zmes ryžového octu.
 6. Ďalej položíme náplň (losos a zelenina) na ryžu a nakrájame hangiri dobre stlačiť kúsok sushi.
 7. Akonáhle budeme mať zvitky, bude rezaný iba ostrým nožom, aby sme dostali asi 10 kusov maki.

Ak chcete podrobnejšie krok za krokom, nenechajte si ujsť tento ďalší článok o tom, ako pripraviť sushi.

Ak si chcete prečítať viac článkov podobných Ako jesť sushi, odporúčame vám zadať kategóriu Recepty.

Video: Veľký sushi test - Oplatí sa v dnešnej dobe objednať si donášku sushi? (Január 2020).