Recepty

Ako vyrobiť jablčný ocot s matkou

Jablčný ocot je jedným z najvyhľadávanejších produktov na trhu, pretože má neuveriteľné výhody pre svet kozmetiky a zdravia všeobecne. Existuje veľa značiek, z ktorých každá má inú kvalitu. Nič sa však neporovnáva s tým, čo môžeme urobiť doma.

Pri výrobe octu jablčného muštu doma existuje super ľahká a chutná metóda založená na „matke“, ale budete sa čudovať: čo je matka? Ak máte pochybnosti, tu vysvetlíme, čo to je, ako sa získava a aké kroky sa musíte naučiť ako vyrobiť jablčný ocot s matkou.

Tiež by vás mohlo zaujímať: Ako vyrobiť jablká v náleve

Čo je matka octu

Vo všetkých fermentovaných potravinách, nielen v octe, existuje zlúčenina, ktorá je známa ako matka a nie je nič viac ako baktérie generované z kultúry; K tomu dochádza, keď uvedená tekutina obsahuje cukor alebo alkohol. Akákoľvek ovocná šťava sa môže stať ocot, ak ju použijeme pri spracovaní matky.

Aj keď vzhľad matky je veľmi chutný, jej zdravotné prínosy sú vďaka baktériám ideálne ketobacter aceti čo je v jeho zložení. Uvedená bakteriálna kolónia je a silný antioxidant, schopné čistiť telo od nečistôt iba spotrebovaním malého množstva.

Počnúc fermentačným procesom by prvým krokom bolo a alkoholová fermentácia aby sa cukry vďaka baktériám stali alkoholickými látkami. Potom sa alkohol premení na kyselinu octovú, ktorá je zodpovedná za kyslé pH octu.

Ako vyrobiť jablčný ocot s matkou

Ako sme už spomenuli, získanie matky je ľahký proces, ale nie rýchly a hoci sa dá urobiť s rôznymi plodmi, naučíme vás, ako ho vyrobiť z jabĺk. Pri príprave môžete použiť zelené, červené alebo žlté jablká, ale dôrazne odporúčame červené vďaka svojmu vysokému obsahu cukru, ktorý je vynikajúci pre fermentačný proces.

prísady

 • 10 jabĺk
 • Minerálna voda
 • 1 sklenená nádoba
 • Tkanina alebo gáza

spracovanie

 1. Zmiešajte 9 jabĺk, aby sa z nich stal džús a rezervujte jedno neporušené.
 2. So zvyškom jablka si pomôžte nožom na odstránenie kože, do stredu a nakrájajte ju na kocky.
 3. Pridajte narezané jablko a šťavu do predtým sterilizovanej sklenenej nádoby. Pre sterilizáciu môžete vstúpiť 10 minút vo vriacej vode, vyberte ho a nechajte ho stáť.
 4. Ústí fľaše zakryte handrou, gázou alebo papierom, ktoré vám umožnia dýchať zmes a priviažte ju pomocou šnúry alebo gumičky.
 5. Nechajte fľašu stáť na tmavom mieste, ktorého teplota nepresahuje 25 ° C počas 2 mesiacov a pomocou drevenej lyžice ju pohybujte denne, aby sa zmes okysličila a urýchlila fermentácia matky.
 6. Po uplynutí 2 mesiacov namočte tekutinu, odstráňte kúsky jabĺk a začnite ich používať. Ak dávate prednosť, môžete od matky niečo nechať, aby pokračovalo vo fermentácii a nestratilo jej chuť alebo ju môžete zlikvidovať.

Tiež by vás mohlo zaujímať Pôstny ocot Ocot na lačno: na čo slúži a ako ho užívať.

Výhody octu jablčného muštu vyrobeného s matkou

Medzi výhody octu jablčného muštu vyrobeného s matkou patria:

 • Dezinfekčný účinok: Jablčný ocot je vynikajúci dezinfekčný a čistiaci prostriedok, preto sa používa vo svete estetiky na starostlivosť o vlasy a na úpravu pH pokožky hlavy. Odporúča sa tiež, aby vlasy pomáhali zdravým, silným a lesklým.
 • Tonický efekt: Môže sa používať na pokožku tváre ako tonikum na opätovné vyváženie pH a pomocník pri liečbe akné, pupienkov a čiernych bodiek.
 • Pomáhajú schudnúť: ideálne na konzumáciu na lačný žalúdok pre ľudí, ktorí chcú schudnúť. Vďaka svojim vlastnostiam trávenia a spaľovania tukov sa dôrazne odporúča pomáhať pri chudnutí. Samozrejme je potrebná dobrá výživa a fyzický pohyb, ale jablčný ocot je vynikajúci horák na prírodné tuky.
 • Znižuje krvný tlak: pomáha vyrovnať sa a znižovať krvný tlak vďaka vysokému obsahu kyseliny octovej.
 • Nižšie hladiny glukózy v krvi: Preto sa dôrazne odporúča konzumovať ho u ľudí s cukrovkou alebo pankreasovými problémami.
 • Ideálne na čistenie: vynikajúce na čistenie domu od špiny a špiny. Môžete ho použiť v kuchyni, kúpeľni alebo v potrubiach a odtokoch na odhalenie a dezinfekciu.

Teraz, keď viete, ako vyrobiť jablčný ocot s matkou, môže vás zaujímať aj tento článok o čistení hrubého čreva octom jablčného jablka.

Ak si chcete prečítať viac článkov podobných Ako vyrobiť jablčný ocot s matkouOdporúčame zadať kategóriu Jedlo a pitie.